4 Mart 2013 Pazartesi

My Candy Bag

I don't know if you do but I can definitely feel the smell of spring in the air. Days are becoming longer, sun shines more brightly. I feel like wearing some pastel colours when the weather is so nice. I've already told you about my shopping adventure which involved the Furla bag. Today I'm the happy owner and I must admit it's one of my favourite bags now so it seems you'll see it in my next outfits many times. I combined it with cream-coloured trousers in a snakeskin-pattern, similar to the one on the bottom part of the bag. I also decided to put on a leather jacket in pistachio-green colour and a blue fur which warms me up well. Plus, some neon accents on my shoes and blouse. What do you think about it?

I've been interested in the way women perceive themselves for a long time. Do we accept our appearance, our character features and personality or is it the other way round? An interesting moment of my research came when I asked a few friend about the things they don't like about themselves. “What would you like to change? What your complexes are?,” I asked. They started reeling off extremely long lists of their weak points and kept doing so during the following twenty minutes. Then, I asked about their advantages, what they like about themselves and they were able to enumerate only a few features while I could notice many more. It seemed they preferred to talk about their faults and I strongly believe such an attitude should be changed. It's really important to identify our strong points and learn to be happy with our appearance. Overall, we're all unique and cannot forget about it.


Nie wiem jak Wy, ale czuję już zapach wiosny w powietrzu. Dzień staje się coraz dłuższy, a słońce  mocniej świeci. Przy takiej pogodzie mam ochotę na jasne pastelowe kolory.  Już wcześniej pisałam Wam o moich przygodach z zakupem, właśnie tego modelu torebki Furla. Dziś jestem jej szczęśliwą właścicielką i przyznam Wam, że jest ona jedną z moich ulubionych torebek, więc jeszcze wiele razy zobaczycie ją w różnych zestawach. Połączyłam ją z kremowymi spodniami w podobny wężowy wzór jak jej dolna część. Na górę zdecydowałam się na skórzaną kurtę w kolorze pistacjowym, zakładając na nią błękitno-białe futerko, które rewelacyjnie grzeje. Całość dopełniły neonowe akcenty na butach i bluzce. Co o tym myślicie?

Od dawna nurtuje mnie temat, jak kobiety postrzegają siebie. Czy podobamy się sobie i akceptujemy swój wygląd , cechy charakteru i osobowość, czy wręcz przeciwnie. Interesującym przykładem jest sytuacja w której, kilku koleżankom zadałam pytanie czego w sobie nie akceptują, co chciały by zmienić w sobie, na jakim punkcie mają kompleksy. Lista była bardzo długa a po 20 minutach, były w stanie znajdować kolejne elementy, które im nie odpowiadały. Gdy zapytałam się o ich walory i to z czego są z siebie zadowolone, z trudem znajdowały kilka przykładów i z łatwością wracały do negatywnych aspektów. Ja patrząc na nie z boku wymieniłabym, o wiele więcej pozytywnych cech niż negatywnych. Sądzę, że warto zmienić takie podejście do siebie. Warto spojrzeć na siebie przychylnym okiem i cieszyć się tym, że jesteśmy sobą i jesteśmy jedyne i niepowtarzalne. 
Torebka: Furla Candy Bag
Kamizelka:  Art Fashion
Spodnie: Stradivarius
Kurtka: Promod
Okulary: Promod
Naszyjnik: Zara
Buty: Fleq

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder